Arbitraj yapmanın farklı türleri ve yöntemleri olduğunu birçok yerde duymuş ve okumuşsunuzdur. 3 farklı şekilde uygulayarak yapma imkanı bulunuyor. Fakat gerçek manada en anlaşılır ve en kolayı belki de döviz arbitraj olcaktır. Bu işlemle aşinalığı bulunanlar yatırımcı için kolay sayılabilir. Ancak bu işe yeni girenler içinde, yeni yatırım yapan ya da tecrübesi az olan kişilerin de kolaylıkla anlayarak, işlemi gerçekleştirebilir.

Basit olarak anlatmak gerekirse; bir piyasadan alınan döviz parayı, başka piyasaya götürerek bozdurma işlemidir. Kısa olarak dövizden de bahsetmek gerekirse; bir ülkenin para biriminin başka ülke de dönüştürülmesidir. Uluslararası ödemelerde de döviz kurlarına bakılarak hareket edilir. Günümüzde piyasalarda oldukça yaygın olan döviz işlemleri, yatımcılar ve devletler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Nasıl yapıldığı bir alt başlıkta örnekleriyle anlatılmaktadır. Ancak ufak bir girizgah yapmak gerekirse, döviz mantığından bir farkı olmadığını söyleyebiliriz. Tabiri caizse paralarla ali cengiz oyunu yapılmaktadır. Dövizde işlem gören paralar ararsında dönüştürme prosedürü uygulamaktır.

Döviz arbitrajı
Döviz arbitraj ile birlikte kar sağlamak mümkün

Döviz arbitraj nasıl yapılır?

Döviz arbitraj ile birlikte alım – satım daha kolay sağlanmaktadır. Bunu daha da açarsak, Ankara’dan aldığınız Türk lirasının Dolar karşılığı 3 lira olsun. Yani 1 Dolar = 3 lira, aynı para birimi farklı bir borsada mesela Bakü’de Doların karşılığı 3 lira 20 kuruş. Bu sayede Türkiye’den aldığınız parayı Azerbaycan’da bozdurarak kar elde etmiş olacaksınız. Sadece dolar üzerinde değil, Euro, Sterlin veya kripto paralar üzerinde de döviz arbitraj uygulamak mümkün. Bu açıkları bilen borsalar ise, duruma uyanarak önlem almaya çalışıyorlar. Piyasalarda tek fiyat uygulaması getirerek, arbitraj işlemlerini sıfıra indirmek niyetinde. Bu zor gözükse de kıskaç daralabilir. Borsalarda işlem yapanlar için sürekli takip etmeleri ve anlık para transferi ile birlikte bu karları yakalamak daha kolay olacaktır. İki para ile ilişkili olan bu döviz arbitrajına başka bir deyişle de ikili uçlu arbitraj da denmektedir. Borsada doğru algoritma uygulayarak işlemleri hızlıca yapabilirsiniz. Bu sayede hem şansınızı arttırın ve hem de kazancı 2’ye, 3’e katlayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz