Avrupa Birliği’nde yer alan ülkeler dijital para konusunda henüz bir tarafta yer almıyor. Sadece AB’de değil neredeyse tamamen Avrupa da yer alan ülkeler de tarafsız olmak tercih ediliyor. Aslında AB’nin diğer ülke ve kuruluşlarda olduğu gibi katı kurallar bulunmuyor. Kripto paralarla ilgili, parlamentonun herhangi bir özel mevzuatı da yer almıyor. AB’de yer alan ülkeler için aynı zamanda dijital varlıklar legal gözüküyor. Fakat ülkelerin kendine göre bir vergi ve yasaları yer aldığı için farklılık gösterebiliyor.

Birleşik Krallık’ın tamamında kripto para birimleri ve şifreleme sistemleri bir yabancı para olarak gözükmektedir. Almanya’da ise 1 seneden daha fazla tutulan dijital paralar için vergi uygulaması yapmamaktadır. Bir başka Avrupa ülkesi olan Finlandiya’da durumlar biraz daha farklı. Kripto para cüzdanlarının Mali Denetleme Kurumunda kayıtlı olması gerekmektedir. Görüldüğü üzere kıta da pek de dijital paralar için yaptırım uygulanmıyor, fakat açıktan açığa bir destek de gelmiş değil. Diğer ülkeler de özellikle de blok zinciri teknolojisi için adımlar atılırken, AB ne yapacak merak konusu.  

Avrupa da yer alan Fransa’da kripto para mevzuatı

Avrupa’nın merkezin de yer alan Fransa, kripto paralarla ilgili biraz daha farklı bir bakış açısında yer alıyor. Fransa eğitim müfredatın da köklü bir değişime gidiyor. Başta lise olmak üzere birçok okulda dijital para hakkında bilgilendirme yapmayı düşünüyor. Üniversite de ise, yaz mevsiminde İktisadi ve Sosyal Bilimler dersi kripto para ve Bitcoin içerdi. Avrupa böyle bir uygulamanın başlaması birçok ülkeye de örnek olacak gibi.  

Öğretmenler, öğrencilere dijital varlık konusunda nasıl yapıldıklarını ve oluşturma aşamaları gibi eğitimler verecektir. Bu amaçla öğrencilere, dijital paraların biçimleri ve işlevleri öğretilmiş olacaktır. Bir lise müfredatında ise, 

Kripto para birimi, Fransa da yer alan liselerde, öğrencilerin para ve güven arasında ki bağlantıyı anlamasına yardımcı olacaktır. Derste Bitcoin ile ilgili bilinmeyen daha birçok konu ele alınacaktır. Öğrencilerin para birimleri anlamalarına yardımcı olacaktır. 

gibi bir açıklama gelmiştir. Avrupa’da yer alan Fransa’nın böyle bir uygulamaya imza atması takdir toplamaktadır. Ülke yeni nesil öğrenci ve gençleri, Dünya’nın farklı sektörlerini tanıtarak önlerini açmak istemektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz