Bitcoin her geçen gün artışına devam ederken, içinde yaşamış olduğumuz dünyaya da oldukça büyük hasar veriyor. Kripto paraların yasaklanması gibi konuların konuşulmamasının nedeni de bu alanda ilgisi olan insanların sektöre sadece kazanç gözü ile bakmalarından kaynaklanıyor.

Gerçek anlamda dünyaya oldukça zarar veren kripto paralar insanlığa da hem maddi hemde manevi zararlar verebiliyor. Kimi zaman insan haklarının ihlale uğramasında kimi zamanda insanlara maddi anlamda hasara uğramasında büyük rol oynuyor. Fakat kripto paralar bilinçli kullanıldıkları zaman ne dünyaya nede ekonomimize zarar verebiliyor.

Kripto Paraların Dünyaya Verdiği Zararlar

Kripto paraların dünyaya vermiş olduğu ilk hasar madencilik. Madencilik sayesinde küresel iklim şartları oldukça hızlı bir şekilde değişebiliyor. Bu da enerji kaynaklarının daha hızlı bir şekilde tükenmesine sebep oluyor. Kripto paraların insan hayatına olan 2. hasarı ise kripto para yüzünden insanların ölmesi. Bu güne kadar kripto paralar yüzünden birçok insan hayatını kaybetti. Bu şuan küçük bir risk olarak görülse de ilerleyen süreçte kripto para yatırımcısı artacağı için yangınlardan vb kötü olaylardan ölüm oranları da artacak.

Dünyaya verilen bu hasarın daha çok küresel ısınma ile olması da insanlar için oldukça kötü bir durum diyebiliriz. Yaklaşık %1’lik bir oranda sıcaklık artışı bile birçok kişinin ölümüne neden olabilir.

Bitcoin’de Maddi Zararlar

Maddi zararlar ise insanları oldukça kötü bir şekilde etkileyebiliyor. Çünkü günümüzde şirketlerin yapmış olduğu reklamlar sayesinde birçok kişi gerçekten Bitcoin üzerinden kazanç sağlayabileceğini düşünüyor. Ve bilgisiz bir şekilde borsaya girdikleri zaman ise büyük bir maddi hasar ile geri borsadan çekilmek zorunda kalıyor. Fakat borsaya bilgili ve tecrübeli bir şekilde girildiği zaman kazançları gerçekten insanlara ilham verebiliyor.

Bu ekonomik zararlar ise kimi zaman ailenin dağılmasına kimi zamanda kişilerin mal varlığına haciz gelmesine kadar gidebiliyor. Hatta bitcoin madenciliği ve ticareti yüzünden intihar eden insanlar bile var. Bu yüzden kripto paralar yüzünden intihar eden insan sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu güne kadar tıbbi raporlara geçmiş olmasa da böyle ölümlerin gerçekleştiği gibi iddialar çok fazla var.

Kripto paralarda yüksek kazançların sağlanması gibi durumlarda da dünyanın zararına değil yararına olacağını kesinlikle unutmayın. Bu yüzden kripto para borsalarına ne kadar tecrübeli ve bilgili bir şekilde girerseniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca mining işlemleri yaparken çevreye karşı duyarlı olmanızda çevre kirliliği açısından oldukça önemli olacaktır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz