Blok zinciri türkçe kılavuzuna blockchain olarak giriş yapmıştır. Neredeyse tüm kripto paraların altyapısını oluşturan sistem nasıl işliyor? Başarısında ki gizli sırlar nelerdir? İlk kripto para ile buluşması ne zaman oldu? Tarihte blockchain çalışması ne zaman ortaya atıldı? Bu soruların hepsi için yanıtı bu haberimizde.

İlk olarak blok zinciri anlamına bakmak gerekirse, blokları birbirine bağlayan ve aynı zamanda sürekli büyüyen zincirler bütünüdür. Dijital Dünya’da ise düzensiz bir veritabanı sistemi manasına gelmektedir. Sistemin işleyişi de şu şekilde sağlanmaktadır: 

Sana ait elinde bir ürün bulunuyor. Bu ürün senin sisteminde kayıtlı şekilde duruyor. Farklı iki kişide de aynı üründen ki tane onlara veriyorsun. eğer ürün ile ilgili bir işlem yapmak istediğinde, ürünü verdiğin kişilere bildirmen gerekiyor. Ürün bu kişilere bildirildikten sonra sistem üzerinden işlemin gerçekleşmesi için hemen harekete geçiliyor. İşlemi ilk önce gerçekleştirecek kişi bakiyeyi kontrol ediyor. İşlem gerçekleştikten sonra sistemde bulunan kişi ‘’reply to everyone’’ yani ‘’herkese cevap ver’’ butonuna tıklıyor. Diğer kişinin de onay vermesi sonucunda sistem güncelleniyor. Bu sayede ürün güncellenmiş oluyor. 

Blok zinciri tarihi nasıl gelişti?

Blok zinciri ile ilgili ilk çalışmalar 28 sene önceye yani 1991 yılına dayanmaktaydı. Çalışmanın başında bulunan zincirin kurucu babalarından Stuart Haber ve W. Scott Stornetta yer almaktaydı. İki kafadarın gayreti sonucunda bu zamanlara kadar gelen blok zinciri, asıl gelişimi için bitcoin para birimini beklemek zorunda kaldı.

Blok zincirini, zincir yapan para birimi: Bitcoin

Yıllar 2008’leri gösterdiğinde blok zinciri ilk aktif gayesine ulaşmak için resmen gün sayıyordu. Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto ile can bulan zincir, bir kavram haline gelebildi. Kripto para birimi ile birlikte birleşen blockchain, kamu defteri gibi bir görev üstlendi. Blockchain sayesinde bitcoin daha güvenilir ve bir sisteme bağlı kalmayarak problemi çözen sanal para oldu. Satoshi Nakamoto, bir makalesinde de blockchain hakkında bahsetmişti. Tarihler 2014 yılını gösterdiğinde ise blockchain 2.0 ismi duymaya başlandı. Sistem 2.0 ile daha da gelişim gösterdi ve farklı kodlamaların da yolu açıldı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz