Dijital para Libra’nın ortak kurucularından olan Facebook, sistemden ayrılabileceğini duyurdu. Kripto para Dünya’sına hızlı bir giriş yapan Libra, bu kararın  ardından ne olacağı henüz bilinmemektedir. Konuyla ilgili açıklama ise, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’ten geldi.

Dijital paranın tanıtılmasının ardından ilk süreçte olumlu dönüşler almaktaydı. Fakat geçen zaman içinde sürecin uzaması bir dezavantaj taşımaktaydı. Destek açıklaması yapan birçok şirkette sanal para biriminden çekildiği duyurmaktaydı. Bu gelişmelerin ardından ve sürecin kesinleşmemesi Facebook kanadından da hoş karşılanmadı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklama da; 

‘’Eğer düzenleyiciler tarafından olumlu yönde tam bir onay gelmezse, Facebook olarak Libra’dan ayrılma kararı alınacaktır.’’ dedi. Yani Amerika düzenleyici tarafından onaylanmaması durumunda Libra Birliği’nde bulunan Facebook, sistemin sorgulanması gerektiğini ve çıkma ihtimallerini olduğu belirtildi. Zuckerberg; ‘’Sisteme Facebook olmadan da devam edilebilir’’ diyerek şu anlık son noktayı koydu. Yaşanan gelişmeler sonucunda sanal para biriminin akıbeti ve geleceği belirsizlik taşımaktadır.

Daha önce Libra para birimde ayrılıklar yaşanmıştı

Libra sanal para projesinde yer alan ödeme şirketleri de daha önceden çekildiklerini açıklamıştı. PayPal, Mastercard ve Visa gibi ödeme sistemelerine sahip şirketler destekçi oldukları sana para biriminden çekileceklerini duyurmuştu. Ünlü ödeme şirketlerinin yanında eBay ve Stripe gibi şirketlerde sistemden çıkacağını ilan etmişti. İnternet üzerinden ödeme sistemine sahip olan Stripe, tarafından yapılan açıklamada; ‘’Libra sisteminin gerçekten yüksek bir potansiyele sahip olabilir. Yakından takip ederek yeniden para birimine dönüş yapabileceklerini’’ söylemiştir. 

Libra ile ilgili olumlu dönüşler gerçekleşse de, bir gerçek var ki sistemden ayrılanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sanal para, ilk kuruluşu ile birlikte Facebook’un başını çektiği tam tamına 28 şirket bulunuyordu. 

Libra projesi kimine göre riskli bir sistemden oluşuyor. Bu şekilde olunca da şirketler bir bir çekiliyor. Henüz aktif olmayan para birimi ile ilgili en kortucu gerçek ise, sistemin çalışacağı konusunda tereddütlerin bulunması. Mark Zuckerberg göre de şirketlerin çekilme sebebinde taşıdığı risklerinden kaynaklandığını düşünüyor. Yaşanan gelişmeler sonucunda, nasıl bir süreç bizleri bekliyor, hep birlikte göreceğiz. Hızlı başalayan serüven aynı şekilde hızlı bir son mu olacak?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz