Bitcoin Türkiye Borsaları

Bitcoin elektronik para birimi tüm Dünya’da ilgi görürken Türkiye’de de kısa zaman içerisinde yer almıştır. Kripto para sahibi olmak ve bu dijital paraların alım-satım işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar öncelikle Bitcoin Türkiye borsaları hakkında bilgi edinmeli ve yurtdışı borsalarına yanlışlıkla giriş yapmaları durumundan kaçınılmalıdırlar. Aksi takdirde bu durum birtakım problemlerin doğmasına yol açmaktadır. Bu doğrultuda Türkiye’de yer alan kripto para borsaları bilinmelidir. Bu para borsalarından haberdar olmak Bitcoin kullanıcılarının ve gelecekteki kullanıcı adaylarının doğru yol ve yöntemleri uygulamasında etkili olacaktır.

Kripto para borsaları çatısında Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren Türk coin borsaları ‘‘Paribu’’, ‘‘BTC Turk’’, ‘‘Koineks’’ ve ‘‘Koinim’’ şeklindedir. Belirtilen bu 4 kripto para birimi borsası Türkiye’de yer alan ve en çok bilinen borsalar arasında yer almaktadır. Bitcoin Türkiye borsaları içinde bulunan borsalar aynı zamanda en çok güvenilen ve yine en çok tercih edilen borsalar arasında yerlerini korumaktadır.

Türkiye’ye Bitcoin’lerin giriş serüveni Kerem Tibuk tarafından Kıbrıs’ta kurulan şirket aracılığıyla başlatılmıştır. Bu gelişmeden sonra Türkiye’de sanal para birimi Bitcoin satımı gerçekleştirilmiştir. Bu olay ile beraber ülkemiz çapında da adını duyuran Bitcoin cüzdanına sahip olmak isteyen kişi sayısında da yaşanan artış ciddi oranda olmuştur.

Tüm Dünya ve Bitcoin

Bitcoin’lerin Dünya’daki Yeri

Bitcoin sistemi adını duyurmaya başladığı ilk günden beri ses uyandırmaya başlamıştır. Gittikçe uyandırdığı ses büyüyen ve insanların, toplumların, ülkelerin dikkatini üstüne çeken bu sistem kendini kabul ettirmeyi başarmıştır. Bitcoin’lerin Dünya’daki yeri konumlanmaya Satoshi Nakamoto adlı kişinin küçük bir mail grubuna ‘‘Whitepaper’’ yani teknik çözüm analizi göndermesiyle başlamıştır. Daha sonra hayata geçirdiği bu proje sonucunda 2009 yılında ilk Bitcoin ortaya çıkmıştır.

2009 yılından bu yana geçen 10 yıllık bir sürede Amerika ve Avrupa ülkelerinin Bitcoin sistemini kabul ettiği ve birçok yönden kendi yapılarına adapte ettikleri görülmektedir. Kripto paraları kabul eden ilk ülkenin Dünya içerisinde Amerika olduğu bilinmektedir. Bitcoin sisteminin kapsamında yaratılan Altcoinler Amerikan borsasına bağlı olarak işletilmektedir. Gözler Avrupa’ya çevrildiğinde birçok Avrupa ülkesinin de kripto paraları benimsediği ve politikaları arasına yerleştirdiği görülmektedir.

Bitcoin’lerin Dünya’daki yeri açısından Avrupa ülkeleri arasında Bitcoin’leri tanıyan ilk ülke Amerika’dan sonra yer alarak İsviçre’dir. İsviçre Bitcoin konusunda ödeme planlarını bu sistem üzerinden inşa etmiştir. Kurumlar ve vatandaşlar birçok vergi türünü bu para birimleriyle ödedikleri gibi geri kalan ödeme şekillerinde de planlamalarını bu sanal paralar üzerinden gerçekleştirmektedirler. Avrupa ülkeleri arasında Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkeler de bu elektronik para birimini bünyeleri dâhilinde kabul etmişlerdir. Yer alan bu bilgilerin sonucunda Bitcoin sisteminin insan hayatına girmeye başlamasından sonra Dünya’daki önemli ülkelerin politikalarında bulunacak kadar değerli bir konuma yerleşmiştir. Bu durum Dünya’daki geri kalan ülkelerde de elektronik para biriminin benzer politikalarla uygulanacağının şimdiden bir göstergesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz