Son günlerde Bitcoin’in ani düşüşleri ve yükselişleri yatırımcılara çok büyük miktarlarda kazandırdığı gibi çok büyük miktarlarda da kaybettirdi. Durum böyle olunca devlette kripto paraları incelemeye aldı.

İlk olarak kripto paralardan vergi alınması için düğmeye basıldı. Ancak bir kazançtan vergi alınması için o kazanca bir ismin konulması gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk’ün verdiği bilgiye göre Maliye Bakanlığı da kripto paralara bir isim vermek için bir yandan Sermaye Piyasası Kuruluna bir yandan da Merkez Bankasına danışarak isim konusunda yardım istedi.

Bu saatten sonra üç kurumda bir araya gelerek kripto paralar için isim bulma çalışmalarına başladı.

Türkiye-Bitcoin-Vergi-Değerlendirmesi

Kripto Paralara Vergi Uygulanacak mı?

Kripto paralara isim verilmesini ana etken olduğunu vurgulayan Ertürk. Üç isim üzerinde yoğunlaştıklarını belirtti. Bunlardan ilkinin Bitcoin’i Emtia olarak kabul etmek ikincisi Menkul kıymet ve üçüncüsü para olarak adlandırmak.

Ayrıca Ertürk SPK’nın Menkul Kıymet tanımına karşı çıktığını belirtti. Çünkü bir üründen menkul kıymet vergisi almak için öncelikle menkul kıymetin olduğu gerçek bir ürünün olması gerektiğini vurguladı.

Merkez Bankası’da konu ile ilgili; Bitcoin’e para denmesine karşı çıktı. Çünkü paranın devletin merkez bankası tarafından basılması gerektiğini açıkladı. Bu yüzden Bitcoin’e para denilemeyeceğini belirtti.

Emtia Daha Yakın

Merkez Bankası ve SPK’nın tutumlarına göre Bitcoin’i vergilendirmek için en iyi yöntemin emtia olduğu vurgulanıyor. Ayrıca Ertürk’de Kanada örneğini vererek onlarında Bitcoin’i emtia olarak gördüğünü belirtiyor.

Ayrıca Bitcoin emtia olarak adlandırılırsa Gelir vergisi ve KDV de bizleri bekliyor olacak. Bu durumdan gelir elde edenler kesinlikle vergilendirilecek. Ertürk Bitcoin’i emtia olarak değerlendirirlerse iki tip verginin bizleri beklediğini belirtti. Kişi eğer ki 1 kez bile bitcoin alım satışı konusunda kar elde etmişse vergiye tabi tutulacak. Bu kazanç ya arizi vergisi olarak isimlendirilecek yada değer artışı vergisi diye değerlendirilecek. Eğer ki sürekli bitcoin alım satımı yaparak kazanç elde ediyorsanız gelir vergisi beyannamesi vererek kazancınızdan gelir vergisi ödemeniz gerekecek. Bu verginin oranı da %15 den başlıyor ve %35 e kadar ilerliyor. Ayrıca %18 KDV ödenmek zorunda.

Yani kısacası Bitcoin’e birde gelir vergisi eklenirse kazançlar oldukça düşecek gibi görünüyor. Çünkü yatırımcılar hem vergiyi hemde borsaların komisyon oranlarını kaldırabilecek gibi durmuyor. Ayrıca kısa vadeli yatırımcılarında bu vergi sistemi ile sonu gelebilir.

Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz