İlginç ama gerçek Türkiye’de Bitcoin dolandırıcılığı da yapıldı. Evet ne yazık ki ülkemizde dijital para dolandırıcılığı da yapılmış oldu. Olay Türkiye’nin Aydın kentinde meydana geldi. Dolandırıcılığı yapan ise bir bayan olması dikkat çekiciydi. Hatırlamak gerekirse, aylar önce ülkemizde birde çiftlik bank olayı meydana gelmişti. Eee ne diyelim bizim insanımız akıllanmaz.  

Adana’da yaşayan Safiye Gökçe Y. adlı kişi O.Y. adlı kişi ile evliydi. Eşinin Aydın’a mühendis olarak göreve başlaması nedeniyle, Adana şehrinden Aydın’a göç ettiler. İkili burada bir şirket kurarak Jeotermal Enerji Santrali‘ne taşeron işçi temin ediyordu.  

Hikayenin başlangıç noktası ise, şüpheli ya da zanlının doktora gitmesiyle başlamış oldu. Gittiği Aydın Devlet Hastane’sinde doktora kendini ekonomist olarak tanıttı. Doktora yatırım tavsiyesinde bulunan Safiye Gökçe Y., parasını dijital paraya yatırmasını tavsiye etti. İkna olan doktor gelen Safiye Gökçe Y., para vererek Bitcoin satın aldı ve zanlı daha fazla kişiye söylerse kar payı alacağını belirtti. Bitcoin dolandırıcılığı hemen başlamadı.  

Bitcoin dolandırıcılığı için üst düzey kişiler yer alıyor 

Safiye Gökçe isimli şahıs daha sonra daha fazla kişiye ulaştı. Aralarında hemşire, doktor, polis, asker, akademisyen ve adliye çalışanı gibi farklı sektörden 40 kişiyle Bitcoin ticareti yaptı. Kişilerin güvenini ise, farklı bir yol izleyerek kazandı. Jeotermal Enerji Santrali’ne bağlı şirketlerinin olduğunu ve akrabasının MİT görevli olduğunu belirtti. Yaklaşık 2 yıl boyunca anlaştığı kişilere kazandıkları paradan kar vererek dağıttı. Fakat Bitcoin dolandırıcılığı bundan sonra başladı. Kendi hesabında daha fazla para biriktiren Safiye Y., paralarla birlikte kaçtı. Dijital paranın değerini arttığını gören zanlı topladığı paralarla birlikte kayıplara karıştı. 

Bitcoin dolandırıcılığı işini sadece Aydın’da değil Türkiye’nin farklı şehirlerinde de yaptığı ortaya çıktı. Şimdi polis her yerde dolandırıcıyı arıyor. Safiye Y. için yurt dışı yasağı da getirildi. Elbette yurt dışına çıkmadıysa… 

Mağdur olan kişiler haklarını aramak için her yere başvururken, trajikomik bir olay da yaşandı. Mağdurlar, sosyal medya üzerinden ‘Safiye Yüce Bitcoin Mağdurları’ adından bir sayfa açtı. Ülkemizde bu tip olaylar oldukça sık rastlanmaktadır. Fazla para kazanmak umuduyla, bilerek ya da inanarak farklı kişilere parasını teslim etmektedir. Daha sonra hakikatin öyle olmadığını ve dolandırıldıklarının farkına varıyor. Ama ne fayda iş işten geçmiş oluyor.

Bitcoin dolandırıcılığı yapan Safiye Y.’nin toplam da 300 milyon liradan fazla paraya sahip olduğu iddia ediliyor.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz