Dünya’nın neredeyse her bölgesinde bir şubesi yer alan Starbucks, kripto paralarla ilgili önemli bir adım attı. Ünlü kahve zincirine sahip olan şirket, sanal paranın artık kullanılması gerektiği görüşünde.  Sadece dijital ortamda değil günlük hayatımızın da bir parçası olabilir. Kahve şirketi 2020 yılı gelmeden önce sisteme geçileceği ve Bakkt ödeme sistemini kullanacağını bildirdi. Ayrıca firma daha öncesinden Bitcoin ödemeleri için Bakkt şirketinden hisse almıştı.  

 Starbucks serüveni 31 Mart 1971 yılında başladı. Amerika’nın kahve zincirleri olarak bilinen şirket, ülkenin Washington merkezinde kurulmuştur. Dünya’da kahve deyince akla gelen ilk firma olmayı başarmıştır. Starbucks kahve zinciri teknolojinin gelişmesini yakından takip ederek, kendi bünyesine entegre etmek istemiştir. Müşterilere hem daha kolaylık hem de zaman tasarrufu sağlayacak olan uygulamalarla, insanlar memnun edilmek şirket olarak hedeflenmiştir. Hali hazırda şirkete ait mobil ödeme sistemi, Amerika halkı tarafından oldukça yoğun kullanılmaktadır. Öyle ki sistem Google ve Apple ödeme sistemlerini bile geride bırakmıştır. Ödeme sistemini Amerika ülkesinde ortalama 30 milyon insan kullanmaktadır.   

StarbucksBakkt sistemi ile Bitcoin ödemesi alacak 

Kendine ait ödeme sistemi olan Starbucks, şimdi ise sisteme Bitcoin’i de dahil ederek kripto paralarla ödeme dönemini resmen başlatmış olacak. Bakkt sistemi ile ödeme şeklinde gerçekleşecek uygulama da Stacbucks şirketinin yanı sıra, Microsoft ve Intercontinental Exchange şirketlerinin de hisseleri yer almaktadır. 3 dev şirketin atılımlarıyla Bakkt 2018 yılında kurulmuştur. Daha yeni yeni faaliyet gösteren şirket, ödeme sistemi konusunda kendisini geliştirmektedir.  

Starbucks, uygulamayı 2019 yılının son ayında kullanmayı hedeflemektedir. Fakat şirket ilk etapta ödemelerin sadece Amerika ülkesinde yapılabileceğini söyledi. Amerika ülkesinde yaşayan vatandaşlar, Bitcoin para birimi ile birlikte kahve satın alabilecekler. Hizmetin başarılı bir şekilde olmasından sonra tüm Dünya da yer alan kahve zincirlerinde de hizmete girecek.  

2019 yılının Aralık ayında ödeme sistemine geçilmiş olsa da, tüm Dünya da tam manasıyla kullanılması biraz zaman alacak gibi. Fakat artık her şirket kripto para birimleri ile ödeme dönemine geçiş yapıyor. Kimi deneme ve proje bölgesi oluşturarak kimi ise, direk sisteme entegre olarak kullanıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz