Borsa’da kullanılan arbitraj hayatımıza o denli girdi ki, tüm içeriği ile birlikte insanlar öğrenmek ve bilmek istiyor. Borsanın trend bir terimi olan arbitraj, şimdi ise vergi arbitrajı olarak insanların karşısında. Arbitraj, kimine göre karlı para kazanmanın kolay yolu olarak gözükürken, kimine göre de kendi içinde bazı riskleri barındırıyor. Arbitraj uygulaması, türleri ve hesaplama gibi birçok bilinmesi gereken yönleri vardı. Daha önce ki yazılarımız da bunlarla ilgili siz okurlarımıza ve yatırımcılarımızı bilgilendirmiştik. Son olarak da sizlere arbitraj vergisi nedir ve nasıl yapılmaktadır? Bunlardan bahsedeceğiz.

Vergi sözcüğüne ülke olarak çok da yabancı değiliz. İnsanların eleştirdiği hatta ”Vergi vererek  aldığımız üründen bir tanesini de devlete alıyoruz.” tabirini sıkça duymuşsunuzdur. Vergi devlete bir bağlılık gibi gözükse de aşırı vergi ödeyenlerin ise belini bükmektedir. Devlete verilen para ile ilgili herkesin kendine göre bir haklı sebebi olduğunu söyleyebiliriz. Genel tabiriyle, kamu hizmetleri için bireyler ya da şirketlerden alınan para denilebilir. Vergi arbitrajı; şirketlerin borçları, karları ve alacakları gibi birçok işlemi başka ülkelerin borsasına taşıma olayıdır. Bu vergi kişisel olarak da tanımlanabilir. Yani bireylerin vergi ödememek adına farklı vergi avantajlarından yararlanma olayı denebilir. Arbitraj vergisini elbette daha çok şirketler kullanmaktadır. Kişisel şirketlere sahip olanlarında yararlanma imkanı olsa da,arbitrajı için ulusal şirketler, bu işi daha iyi şekilde yapmaktadır.

Vergi arbitrajı nasıl yapılır?

Vergi arbitrajı yaparken vergi oranını düşük gösterebilmek için seçilecek ülke de oldukça önemlidir. Şirketlerin ya da bireylerin, burada yapması gerektiği olay, ülkelerin vergi sistemlerini inceleyerek işlemler gerçekleştirmesi olacaktır. Yüksek vergili bir ülkeden daha düşük vergi olan ülkeye taşıyarak, ortaya daha az vergi çıkacaktır. Vergi arbitrajı, şirketlerin mal veya herhangi bir araç alırken bu yönteme daha çok başvurduğu da bilinmektedir. Dünya üzerinde uluslararası bir şirkete sahip olan bireylerin işlemleri yapması kolay ve çabuk olacaktır. Ülkeler arası etkileşim yaparak gerekli vergi dilimini düşük göstermek vergi arbitrajı yöntemi ile mümkün olacaktır. 

Bu bir yatırım tavsiyesi değil, sadece bilgi verme amaçlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi giriniz